GC Mimarlik

+90 212 2366140-+90 212 327 61 30
gcmimarlik@gcmimarlik.com

Sosyal Medya
ENGLISH

THE HAZE HOTEL

KARAKÖY
KONSEPT: "TARIHLE BÜTÜNLESEN MODERN BINA"

The Haze Karaköy,  geçmiste bir dönem firin olarak kullanilan Keçeli Han ile, hemen bitisigindeki girisi 4.60 m olan essiz tavan yüksekligi ve Neoklasik üslupta anitsal betonarme mimarligin bir örnegi olan ve 1930'lu yillarda Makara Fabrikasi olarak kullanilan tarihi binanin mekansal birlesiminden olusmustur. 

Projenin ilk etabi olan ve Keçeli Han’in bulundugu parsele insa edilen yapinin cephe dili neoklasik olup, Karaköy’ün tarihi yapi stoguna uymasi amaçlanmistir.  Zemin kat üzerinde bulunan balkon, bir dönem yaygin olarak görülen “hitap balkonu” geleneginin bir ürünü olup otelin girisini de vurgulayan bir saçak görevi görür. Otel; giris katta lobi ve restoran, her katta 5 oda olmak üzere toplam 20 oda, 5. Katta iki adet penthouse suit, 1. Bodrum katta yer alan yönetim birimleri ve mutfak ile 2. Bodrum katta bulunan teknik hacimlerden olusur. Odalarin her birinin plan semalari farkli olup büyüklüklerine göre standart, deluxe ve superior olarak ayrildi. Iki odanin birlesimine olanak saglayan esnek plan sayesinde her katta 2 adet aile odasi (connected rooms) yer alir. 

The Haze Karaköy’e farkli, yeni  bir kimlik olusturmak adina, çagdas tasarim anlayisi ile; altigen geometriler, siyah-beyaz zitligi, kirmizinin canliligi ve özel olarak tasarlanan tüm tefris üniteleri (sabit ve modüler mobilyalar) ile genel tasarim konsepti olusturuldu.

Odalarin; metrekare bazinda büyük olmamalarina karsin hacimsel anlamda oldukça ferah bir alan saglamak amaciyla; tavanlarda gizli isikli havuzlar, yatak ve banyo arasinda cam bölme duvar, duvarlarda füme ayna ve yalin malzemeler kullanildi. Zeminde ahsabin dogalligi, tekstilde yumusak pastel renkler ve mobilyalardaki siyah beyazin zitligi ve tek bir koltukta tek canli renk olarak kirmiziyi  bir araya getirerek, odaya rahat ve kullanisli bir atmosfer saglandi.Oda banyolarinda kullanilan tüm malzemeler; zemin ve duvar kaplamalari, vitrifiyeler, ayna Italyan markalarindan özel olarak seçildi.

Otelin giris katinda bulunan lobi ayni zamanda restoranin girisi içinde kullanildigindan yaya sirkülasyonu oldukça yogun bir mekandir. Iç mekan tasarimi olarak; ayna ve saç kombinasyonundan olusan altigen tavan strüktürü, bakir parlamali eskitilmis görünümlü büyük ebatli zemin seramikler ve parlak kirmizi bankonun arkasinda yer alan petek dokulu amber ledli duvar ile bulundugu yapinin neoklasik mimari yorumundan ayrisarak oldukça çagdas bir dil barindirir.
Proje Detayı

KONUM
KARAKÖY ISTANBUL

PROJENİN ALANI
1080m²

TASARIM SÜRECİ
Haziran 2012 - Eylül 2012

UYGULAMA SÜRECİ
Temmuz 2012 - Mart 2013