GC Mimarlik

+90 212 2366140-+90 212 327 61 30
gcmimarlik@gcmimarlik.com

Sosyal Medya
ENGLISH

ÇINAR KOLEJI

BÜYÜKÇEKMECE AVM DÖNÜSÜM PROJESI
KONSEPT: "ÖGRENCILER IÇIN RENKLI BIR DÜNYA"

GENEL BILGI:

Büyükçekmece’deki yeni kampüsünü egitim ve ögretime açan, anasinifi, ilkögretim, anadolu ve fen liselerini içeren Çinar Koleji 32 bin metrekarelik alana kurulu olup 70 dersligi ile 1700’e yakin ögrenci kapasitesindedir. 

TASARIM BIRIMLERI:

Derslikler (70 adet)
Konferans salonlari (325 ve 600 kisilik)
Seminer odalari
Yemekhane (600 kisi kapasiteli)
Planetaryum
Laboratuarlar (yabanci dil, fen, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar)
Spor alanlari (bovling, buz pisti, okçuluk, güres, satranç, futbol, basketbol, voleybol)
Atölyeler (resim, müzik, dans, seramik)
Revir
Magaza
Açik oyun alanlari
Sinema

MIMARI TASARIM: 

Çinar Koleji Projesi yalnizca bir iç mekan tasarimi degil ayni zamanda 2005 yilinda yapilan ve günümüzde atil durumda olan bir AVM’nin dönüsümü projesidir. Proje kapsaminda mevcut AVM’nin sagir dis cephesine farkli ebatlarda pencereler açilmis, böylece dinamik bir etki yaratilmistir. Iç mekan organizasyonu ise bir kolejin ihtiyaçlari esas alinarak yeniden tasarlanmistir.  Magazalardan sinifa dönüstürüldügü için küçülen birimler mevcut sirkülasyon alaninin genislemesine neden olmustur. Genel koridorlar disindaki alanlar –sinif önleri- farkli renkte malzeme kullanimi ve boya ile ögrenciler için tek tip olmaktan çikartilarak, dis cephede saglanan farkliligin iç mekanlarda da devami saglanmistir. 

Kampüs projesinde ögrencilerin her türlü ihtiyacini karsilayacak kantin, kafeterya gibi sosyal hizmet alanlari, bowling, buz pateni vb. spor alanlarinin yaninda bilgisayar, dil laboratuarlari bulunmaktadir. Okul ayni zamanda birçok aktivite ve etkinlige imkan saglayan kulüp alanlari, en son görüntü ve ses sistemleriyle donatilmis etkinlik salonu ile göl ve deniz manzarali çok hijyenik bir yemekhaneye sahiptir.

Anasinifi; 4,5 ve 6 yas gruplari için bagimsiz birimlerin yani sira ortak kullanim alanlari ile okulun geri kalan bölümlerinden yari transparan cam ile ayrilmistir. Bu ayirici ögrencilerin yil içinde yaptiklari çalismalari sergileyecekleri bir duvar olarak da kullanilmaktadir.

Üç Cephesi ile deniz ve göl manzarasina hakim olan restoran; hafta içleri ögrenci, ögretmen ve personelin kullandigi, aksamlari ve hafta sonlari disariya hizmet veren ve bagimsiz bir girisi olan bir mekan olarak tasarlandi. Dikdörtgen plan düzeninde masa ve oturma birimleri isinsal bir düzlemde dizilmislerdir. Ayni düzendeki yüksek siyah tavandan sarkan aydinlatma elemanlari bu etkiyi tamamlarlar. Mekanin konsepti, kara-kum-deniz üçlüsü üzerinden olusturulmustur. Zeminde kullanilan 3 farkli renkte kaplama ile bütünlesen özel tasarim yemek servis üniteleri, masa ve oturma birimleri birbirlerini tamamlarlar.

Veli ve Misafir Giris Bölümü; Ögrenci bölümünden tamamen ayristirilmistir. 1. Bodrum Katta yer alir. Giriste, bekleme, sergi alani ve farkli ihtiyaçlara cevap veren 3 toplanti odasi ile kurucu odasi, yönetim kurulu toplanti odasi ve ofisler bulunur. Çinar agacindan esinlenerek tasarlanan aydinlatma elemaninin amorf formu girisi aydinlatir. Kirik geometriden olusan sergi raflari ile banko ve oturma birimleri ortak bir tasarim diline sahiptirler. Laboratuarlar ve kulüp odalarindan ayristirilan mekanda agaç motifli paneller kullanilarak okulun kimligini pekistirmek amaçlanmistir.

Kütüphane; Zemin katta yer alip 2 kollu parlak kirmizi kapi ile giris saglanir. Yerlesim olarak çevre yoluna göre daha sessiz olan Bülent Ecevit Bulvari’na bakan cephede konumlandirilmistir. Standart kütüphane tasarimlarinin disina çikilarak rahat oturma birimleri ile güncel süreli yayinlarinda takip edilmesi saglanmis, zemin tasariminda fark yaratilarak diger birimlerden ayristirilmistir. Kitaplik ve masalari özel olarak dizayn edilmistir. 
Proje Detayı

KONUM
BÜYÜKÇEKMECE ISTANBUL

PROJENİN ALANI
33.500 m²

TASARIM SÜRECİ
NISAN 2011 - HAZIRAN 2011

UYGULAMA SÜRECİ
HAZIRAN 2011 - EYLÜL 2011